Praca z traumą
Doświadczenie traumatyczne wynikające z traumatycznego rozwoju prowadzą do dezintegracji struktur psychicznych oraz ich funkcji, których nadrzędnym celem staje się przetrwanie w niekorzystnych warunkach. Kiedy dziecko funkcjonuje w chronicznym stresie i nieprzewidywalnym środowisku pojawia się czujność, która jest związana ze stanem nieustannego zagrożenia dla integralności fizycznej, emocjonalnej i psychicznej. Trauma odciska piętno na funkcjonowaniu układu nerwowego, a co za tym idzie całego organizmu nie tylko pod kątem struktury ciała, ale także psychiki. Terapia traumy ma za zadanie zmniejszyć skutki traumatycznych wydarzeń. Pozwala stopniowo oddziaływać na emocje czy myśli, które zablokowane w ciele nie pozwalają na swobodne, świadome przeżywanie Ważne tu będzie zmniejszenie nadmiernego pobudzenia układu nerwowego, a co za tym idzie wzmożonego napięcia, aby zredukować zmiany fizjologiczne doprowadzające do przewlekłych stanów zapalnych będącego źródłem wielu chorób.
Praca z traumą to terapia będąca podróżą w głąb siebie. To proces mający na celu ponowne spotkanie się z tym, co trudne, ale też stanowi fascynującą przygodę pozwalającą na nauczenie się na nowo troski, empatii, pozwolenie sobie, by wybrzmiało wszystko to co trudne. To spojrzenie na siebie z wrażliwością i wyrozumiałością, otulenie siebie i swoich doświadczeń mające na celu przywrócić równowagę na poziomie ciała, emocji i układu nerwowego. Terapia traumy ma za zadanie uwolnić zarówno umysł, jak i ciało, by stały się one zasobem podczas przeżywanych emocji czy codziennego radzenia sobie ze stresem.
Bezpieczne przywiązanie to doświadczenie somatyczne
Gdy jesteśmy dziećmi, nasi opiekunowie mają niemal całkowitą władzę nad naszymi światami wewnętrznymi, mają moc wywoływania w nas zarówno bolesnych, jak i pozytywnych emocji oraz dyktują nam zasady, na których opiera się funkcjonowanie relacji. Wreszcie nadchodzi dorosłość, a wraz z nią zapowiedź upragnionej niezależności: Otrzymujemy możliwość uwolnienia się od bolesnych doświadczeń, decydowania o tym, w jakim stopniu obdarzać innych ludzi zaufaniem i na ile pozwolić im zbliżyć się do siebie – tyle że osoby, które przeżyły traumę, tego nie potrafią. Ich ciała wciąż pamiętają doświadczenie „braku kontroli” nad przyjemnością i bólem. Wczesne traumy są przechowywane w niezmienionej i nieprzetworzonej postaci, co oznacza, że są zachowane dźwięki, zapachy, doznania somatyczne itp.
Poprzez proces leczenia traumy z dzieciństwa dochodzi do wypracowania bezpiecznego przywiązania. W trakcie procesu terapeutycznego aby zredukować stres obecny w ciele będziemy regulowali emocje, pogłębiali i utrwalali obrazy związane z momentami zestrojenia. Jeżeli jesteś osobą, która doznała zawodu, napaści, zastraszania, porzucenia, terroru lub przemocy ze strony innej istoty ludzkiej, przez co wciąż nosisz w sobie emocjonalną oraz fizyczną spuściznę tamtych wydarzeń to zapraszam Cię na terapię. Zainwestuj w siebie i wydobądź z siebie perłę.