Totalna Biologia ból głowy
Jeśli kogoś boli głowa często godzi się z bólem, bierze tabletkę przeciwbólową, na przykład paracetamol czy ibuprom i nie zwraca na ten problem większej uwagi. Niektórzy kładą się w zaciemnionym pokoju i czekają na lepsze czasy. Głowę traktujemy jak to miejsce, z którego pochodzi rozum, rozsądek i myślenie. Kto działa „bez głowy” działa nierozsądnie. Stres, zdenerwowanie, rozpamiętywanie lub tak zwane uleganie „niepożądanym myślom” lub czynnikom zewnętrznym mogą powodować napięcia, które w rezultacie mogą objawić się bólem głowy lub migreną. Każdy silny, nietypowy ból głowy oznacza stan alarmowy i należy natychmiast go zdiagnozować. Dokładna diagnostyka jest ważna również w przypadku nawracających bólów głowy. Również życie psychiczne może oddziaływać na powstawanie różnych postaci bólu głowy, takich jak migrena czy napięciowe bóle głowy, wpływać na ich przebieg lub je utrzymywać.
Ból głowy typu napięciowego
Najczęstszym rodzajem bólu głowy jest napięciowy ból głowy, na który cierpi około 90% wszystkich osób dorosłych. Bóle napięciowe częściej występują u kobiet jak u mężczyzn. Ból głowy typu napięciowego to początkowo umiarkowany, rozproszony ból, najczęściej o uciskającym charakterze, który może rozciągać się na godziny, dni i tygodnie. Ból powstaje przez podwyższenie napięcia naczyniowego. Z reguły pojawia się w jednym obszarze czaszki lub całej głowy wraz z bólem mięśni i napięciem mięśniowym w okolicy szyi i górnych pleców. Ból napięciowy ma wiele przyczyn. Często towarzyszy mu brak koncentracji, a nawet zawroty głowy. Przyczyną tego rodzaju bólu głowy mogą być takie emocje jak: gniew, lęk, depresja, stres emocjonalny, alergie pokarmowe, nieprawidłowa postawa ciała, płytki oddech, zamartwianie się i inne. Dosyć często symbolizuje on nieumiejętność zaakceptowania pewnych myśli, idei lub uczuć, które nam przeszkadzają lub na nas napierają. Napięciowe bóle głowy wynikają z sytuacji życiowej, w której człowiek znajduje się pod silną presją sukcesu lub stoi np. w obliczu krytycznych rozgrywek o awans, co grozi mu przeciążeniem. Jest to „droga wzwyż”, która łatwo może doprowadzić do nadmiernego obciążenia. Za bólami głowy znajduje się często człowiek o dużej ambicji, dążący do perfekcji, usiłujący przeforsować swoją wolę.
Jakie są przyczyny bólu głowy Totalna Biologia?
Napięciowe bóle głowy są zazwyczaj częścią fazy zdrowienia konfliktu obniżenia wartości na poziomie intelektualnym:
- „Myślałam, że nie dam rady tego zrobić, ale to zrobiłam”.
- „Porównuję siebie z innymi i nie jestem tak dobra jak oni”.
- „Nie potrafię wymyślić niczego skutecznego, ponieważ porównuję siebie do kogoś lub czegoś”
Nasilające się bóle głowy w trakcie bycia aktywnym są łagodnymi znakami ostrzegawczymi, że najwyższy czas przyjąć wygodną pozycję do odpoczynku.
Ból głowy typu skroniowego
Kiedy ból pojawia się w okolicy skroni, ucha lub zewnętrznego kącika oka wówczas mówimy o tak zwanym skroniowym bólu głowy. To właśnie w tym miejscu przebiega meridian pęcherzyka żółciowego, który rządzi podejmowaniem decyzji. Tak więc zachowania pełne urazy, gniewu, czy żalu skierowane najczęściej do jakiejś bliskiej osoby, lub jakieś lekkomyślne decyzje mogą wskazywać na nadmiar „chi” w pęcherzyku żółciowym i wówczas mówi się o tak zwanej migrenie „odwątrobowej”. Oznacza ona, że napięcie ma związek z uczuciami lub też, że sytuacja doświadczana jest na płaszczyźnie emocjonalnej.
Inne rodzaje bólu głowy:
- reakcyjne bóle głowy, które mogą być objawem choroby lub alergii,
- wysiłkowe bóle głowy,
- kac,
- bóle głowy wywołane przez głód,
- bóle głowy wywołane zbyt wysokim ciśnieniem,
- zatokowe bóle głowy,
- bóle głowy (np. reumatoidalne)
- bóle głowy różnego pochodzenia.
To co warto zrobić bez względu na rodzaj bólu głowy to oczyścić swój układ trawienny i jelita (jeżeli potrzebujesz wsparcia to zapraszam Cię do skorzystania z Totalna Biologia Jelita ebook lub na konsultacja.