Obgryzanie paznokci Totalna Biologia
Obgryzanie paznokci jest nie tylko przypadłością, która zdarza się w dzieciństwie, ale również dorośli bardzo często cierpią z tego powodu. Z punktu widzenia psychicznego tło obgryzania paznokci może być pomocne dla wielu rodziców, zwłaszcza dla tych, u których dzieci przejawia się ten symptom.
Żeby w prawidłowy sposób zrozumieć ten mechanizm na chwilę przenieśmy się do świata zwierząt. Te części dłoni, które u ludzi nazywamy paznokciami, u zwierząt określamy jako pazury. Większość drapieżników używa swoich pazurów i zębów jako broni i to właśnie ich będą używały do obrony, ataku a także aby wyrazić swoją agresję. Czasami zdarza się nam słyszeć: „Pokazał swoje pazury”. Podobny wydźwięk będzie miało sformułowanie „szczerzył kły”. Tak czy inaczej pazury będą bardzo wyraźnie zaznaczały gotowość do walki. Wobec czego obgryzanie paznokci będzie pewnego rodzaju „tępieniem”, powstrzymywaniem swojej agresji, niejako kastracją. Można śmiało stwierdzić, że ktoś kto boi się swojej agresji będzie ją stępiać. Poprzez obgryzanie paznokci zużyje nieco ze swojej agresji, ale ostatecznie skieruje ją przeciwko samemu sobie. Powiemy wówczas, że osoba „gryzie się” ze swoją agresją.
Co na to Totalna Biologia, kiedy Twoje dziecko obgryza paznokcie?
Kiedy dziecko zaczyna obgryzać paznokcie pokazuje to, że nie ma odwagi uzewnętrznić swojej agresji. Jest to niewątpliwie sygnał, aby opiekunowie zastanowili się jak dalece agresywne zachowania są w ich sposobie bycia, życia wypierane? W tym przypadku należy spróbować zapewnić dziecku taką przestrzeń, w której znajdzie sposobność, by mogło wyrazić swoją agresję bez poczucia winy.
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że na ten ruch odważą się tylko Ci rodzice, którzy sami nie będą mieli żadnych problemów z agresją, u pozostałych natomiast może wywołać to strach. Kiedy dziecko nauczy się bronić, zamiast ;przejmować lęki rodziców, także problem obgryzania paznokci zniknie. Jednak tak długo jak rodzice nie będą w stanie zmienić samych siebie, winni przynajmniej nie ubolewać nad symptomami, które pojawiają się u dziecka.
Jeżeli potrzebujesz konsultacji to kliknij tu: Konsultacja psychobiologia.