Kiedy problemy psychiczne prowadzą do choroby?

Kiedy problemy psychiczne prowadzą do choroby?

Somatyzacja Ohana

 

 

Jak stany psychiczne wpływają na ciało: Psychosomatyka w medycynie

Coraz częściej zauważa się, że problemy psychologiczne mogą prowadzić do objawów medycznych, a przewlekłe napięcie w układzie nerwowym może stać się predykatorem do pojawiania się różnorodnych objawów w ciele. Już wiele lat temu słynny psychoanalityk Sigmund Freud zauważył, że stany psychiczne mają wpływ na ciało, a stany ciała wpływają na umysł. W swoich badaniach nad histerią pisał o tym, że problemy somatyczne, czyli te występujące w obrębie ciała, mogą wynikać z wypartych uczuć i doznanych traum.

Praca nad somatyzacją, prowadzona między innymi przez Habiba Davanloo, również potwierdziła związek między emocjami a stanem zdrowia fizycznego. Zaburzenia psychosomatyczne są rezultatem stresu emocjonalnego, który może oddziaływać na podatny narząd wewnętrzny, prowadząc do uszkodzenia narządu docelowego. Osoby somatyzujące mają tendencję do mniejszego dostępu do własnych uczuć, często zaprzeczają lub wypierają bodźce, które je wywołały.

 

Kiedy objawy nie mają oczywistej przyczyny medycznej

Diagnoza oparta wyłącznie na objawach fizycznych może prowadzić do nadmiernych wizyt u lekarza, nieprzemyślanego zażywania leków przeciwbólowych oraz przewlekłego cierpienia. Dlatego ważne jest zwrócenie uwagi na możliwość, że objawy, z którymi się mierzymy, mogą mieć psychosomatyczny charakter. Okazuje się, że pacjenci  somatyzujący często bagatelizują swoje objawy lęku, co może prowadzić do nadmiernej aktywacji układu parasympatycznego, który stara się kompensować nadmierne pobudzenie sympatyczne.

 

Objawy uwięzionego lęku w ciele mogą przybierać różne formy chorób.

  1. Lęk odczuwany w somatycznym układzie nerwowym może prowadzić do chorób takich jak fibromialgia, bruksizm, pochwica, vulvodynia, bóle głowy napięciowe i inne.
  2. Lęk uwięziony na poziomie mięśni gładkich może manifestować się w postaci zaburzeń żołądkowo-jelitowych, wrzodów żołądka, zespołu jelita drażliwego, astmy, zaburzeń układu moczowego i innych.
  3. Zaburzenia poznawczo-percepcyjne będą towarzyszyły dysocjacji, szumom usznym, utracie czucia, utracie pamięci i in.
  4. U podstaw chorób autoimmunologicznych: min. Hashimoto, Stwardnienie rozsiane czy Reumatoidalne zapalenie stawów będzie leżała konwersja, co potwierdza istnienie silnego związku między stanem psychicznym a kondycją fizyczną.

Warto jest być świadomym, że kwestie psychiczne mogą mieć ogromny wpływ na stan zdrowia fizycznego, dlatego też lekarze coraz częściej zwracają uwagę na potrzebę holistycznego podejścia do leczenia, obejmującego zarówno aspekty fizyczne, jak i psychiczne.

Jeżeli potrzebujesz psychicznego wsparcia na sesję możesz umówić się tu:

 

 

O mnie

Nazywam się Katarzyna Jedlińska i pragnę zapewnić cię o tym, że moim życiowym powołaniem jest dbanie o zdrowie zarówno swoje, jak i innych. Kiedy żadna z metod medycyny konwencjonalnej nie przynosi ulgi, ja poszukuję rozwiązań. W skutecznej praktyce jaką prowadzę pomagam odnaleźć przyczynę choroby, po to byś mogła z SUKCESEM WRÓCIĆ do ZDROWIA.
error: Content is protected !!