Ból głowy Psychobiologia

Ból głowy Psychobiologia

 

Rodzaje bólów głowy: napięciowy, skroniowy ból głowy

Ból głowy z reguły pojawia się w różnych lokalizacjach naszej głowy i ma wiele przyczyn. Dosyć często symbolizuje on nieumiejętność zaakceptowania pewnych myśli, idei lub uczuć, które nam przeszkadzają lub na nas napierają. Stres, zdenerwowanie, rozpamiętywanie lub tak zwane uleganie „niepożądanym” myślom lub czynnikom zewnętrznym mogą powodować napięcia, które w rezultacie mogą objawić się bólem głowy lub migreną.

Najczęstszym rodzajem bólu głowy jest napięciowy ból głowy,  na który cierpi około 90% wszystkich osób dorosłych. Bóle napięciowe częściej występują u kobiet jak u mężczyzn. Ból napięciowy to stały ból w jednym obszarze czaszki lub całej głowy, który pojawia się wraz z bólem mięśni i napięciem mięśniowym w okolicy szyi i górnych pleców. Często towarzyszy mu brak koncentracji, a nawet zawroty głowy. Przyczyną tego rodzaju bólu głowy mogą być takie emocje jak: gniew, lęk, depresja, stres emocjonalny, alergie pokarmowe, nieprawidłowa postawa ciała, płytki oddech, zamartwianie się.

Kiedy ból pojawia się w okolicy skroni, ucha lub zewnętrznego kącika oka wówczas mówimy o tak zwanym skroniowym bólu głowy. To właśnie w tym miejscu przebiega meridian pęcherzyka żółciowego, który rządzi podejmowaniem decyzji. Tak więc zachowania pełne urazy, gniewu, czy żalu skierowane najczęściej do jakiejś bliskiej osoby, lub jakieś lekkomyślne decyzje mogą wskazywać na nadmiar „chi” w pęcherzyku żółciowym i wówczas zwykło się mówić o tak zwanej migrenie „odwątrobowej”. Oznacza ona, że napięcie ma związek z uczuciami lub też, że sytuacja doświadczana jest na płaszczyźnie emocjonalnej.

 

Bardzo silne bóle głowy – migrena

Inną odmianą bólu głowy jest migrena, przy której mogą pojawić się drętwienie dolnych i górnych kończyn, zaburzenia wzroku i inne. Migreny są zazwyczaj częścią fazy zdrowienia konfliktu obniżenia wartości na poziomie intelektualnym: „Myślałem, że nie dam rady tego zrobić, ale to zrobiłem”, „Porównuję siebie z innymi, ale nie jestem tak dobry jak oni” Do przeanalizowania konflikt: „żałuję, że mój ojciec jest moim ojcem”.  Poszukując przysłowiowego „zapalnika” warto sprawdzić czy któryś z członków naszego rodu nie miał konfliktu ze swoim ojcem?

Bardzo silne migreny pojawiają się podczas aktywnego konfliktu, kiedy dana osoba nie chce widzieć, albo nie chce słyszeć o czymś, przed czym nie chce stawić czoła, niejako „nie chce stanąć w prawdzie”, skonfrontować się z czymś co jej nie pasuje. Wiele schematów dotyczących uczuć będzie oscylowało wokół poczucia bycia niekochanym, dawnych nadużyć i stresu.

Mogą pojawić się również tak zwane bóle głowy czołowe. Będą one wyrażały często odrzucanie pewnych myśli, upieranie się przy wcześniejszych, przyjętych już ideach, sposobach postępowania. Bóle te łączą się ze sferą zawodową i społeczną oraz jej wymaganiami wobec nas.

Temat jest niezwykle obszerny i podane przykłady go oczywiście nie wyczerpują. Oprócz omówionych powyżej rodzajów bólu głowy można wymienić również:

reakcyjne bóle głowy, które mogą być objawem choroby lub alergii,
wysiłkowe bóle głowy,
–  kac,
–  bóle głowy wywołane przez głód,
–  bóle głowy wywołane zbyt wysokim ciśnieniem,
zatokowe bóle głowy,
bóle głowy (np. reumatoidalne)
–  bóle głowy różnego pochodzenia.

 

Ból głowy w Psychobiologii

Bóle głowy mogą pojawić się również jako sygnał ostrzegawczy w tak zwanej końcowej fazie biologicznego konfliktu, tj. po jego rozwiązaniu, chodzi tu o tzw. fazę ciepłą. Może dojść tu do wzmożonego zapotrzebowania na sen i odpoczynek, oraz może pojawić się duży apetyt (i za jego przyczyną) przybieranie na wadze. Wówczas należy ograniczyć codzienne aktywności, aby zapewnić sobie jak najszybszy powrót do zdrowia.

Ból głowy w ujęciu systemowym to „zatrzymany ruch miłości”. Oznacza to, że został zakłócony odżywiający przepływ miłości, z reguły od matki lub ojca, albo ich obojga do dziecka i ta spiętrzona, nagromadzona miłość ukazuje się w postaci bólu. W świadomości osoby zmagającej się z bólem miłość między nią, a rodzicem została przerwana…

Nasilające się bóle głowy w trakcie bycia aktywnym są łagodnymi znakami ostrzegawczymi, że najwyższy czas przyjąć wygodną pozycję do odpoczynku. To co warto zrobić bez względu na rodzaj bólu głowy to oczyścić swój układ trawienny i jelita (jeżeli nie wiesz jak to zrobić, to zapraszam Cię do skorzystania z Programu Wsparcia Jelit – zakładka Usługi na FB), ponadto warto jest oczyść organizm z pasożytów i wprowadzić dietę zasadową.

 

O mnie

Nazywam się Katarzyna Jedlińska i pragnę zapewnić cię o tym, że moim życiowym powołaniem jest dbanie o zdrowie zarówno swoje, jak i innych. Kiedy żadna z metod medycyny konwencjonalnej nie przynosi ulgi, ja poszukuję rozwiązań. W skutecznej praktyce jaką prowadzę pomagam odnaleźć przyczynę choroby, po to byś mogła z SUKCESEM WRÓCIĆ do ZDROWIA.
error: Content is protected !!